Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

‘’Türkiye, Rusya’ya göndermek üzere terörist yetiştiriyor’’

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerine sunduğu mektupta, Türkiye’de Türk istihbaratının IŞİD militanlarına yardımda bulunduğunu iddia etti.

Çurkin’in mektubundan yazılanlar öyle, ‘’Alınan bilgilere göre, IŞİD temsilcileri, Türkiye istihbarat servislerinin yardımı ile Antalya’da eski Sovyet ülkelerinden gelen bireylerin Suriye’deki çatışmalara katılmaları ve muhtemelen de Rusya’ya gönderilmeleri için çok geniş bir kayıt ağı kurdu’’

Çurkin’in mektubuna göre Türkiye’de kayıtları gerçekleştirilen kişiler arasında Azerbaycan ve Kırgızistan vatanşları ile, Tararistan, Adıge, Karaçay – Çerkesya gibi Rusya bölgelerinden giden kişilerde bulunuyor. Çurkin, mektubunda ayrıca 2015 senesinde IŞİD’e Orta Asya ve Avrupa’dan katılan binden çok militanın Suriye’ye Gaziantep üzerinden geçtiğini ileri sürdü.

‘’Teröristlere silah yardımı sürüyor’’

Rusya Birleşmiş Milletler Temsilcisi Türkiye’nin Suriye’deki teröristlere yardım gönderildiğini savundu. Mektupta ayrıca, ‘’Elde edilen bilgilere göre Suriye’deki terörist gruplara silah sevkiyatı sürüyor. Bu sevkiyattan elde edilen para ise Türkiye’de yer alan kuruluşlar tarafından alınıyor.’’ Sözleri yer alıyor.

‘’Türkiye’ye uyarı gelebilir’’

Rusya’nın RT televizyon kanalına açıklama yapan Çurkin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey bölgesinde yürüttüğü faaliyetler ile alakalı olarak BMGK’ne bir karar tasarısı sunabileceklerini belirtti. Sözlü olarak Ankara’yı uyaran Çurkin, ‘’Şayet söz konusu faaliyetler sürerse, Türkiye’ye bu tarz eylemlerin kabul edilemez olduğuna dair ikazların yapılacağı bir BM belgesi gündeme gelir’’ ifadelerini kullandı.

18.02.2016 – 23:48

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.