Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya’dan muz ve mavi elbise uyarısı

Rusya, özellikle tropikal bölgeler başta olmak üzere yurt dışına çıkacak vatandaşlarını muz ve mavi elbise ile ilgili uyardı. Yetkililer mavi renkli elbiselerin ve muzun zararlı böcekleri üzerine çektiğini belirterek turist olarak yurtdışına çıkacak olan vatandaşlarına yanlarında muz bulundurmamaları ve mavi renkli elbise giymemeleri tavsiyesinde bulundu.

Moskova Devlet Tıp ve Dişçilik Üniversitesi Salgın Hastalıklar Departmanında görevli Nikolay Malişev, açıklama yaparak ‘’Tropikal ülkelere gidecek olanlar buralarda sivrisineklerin çok olduğunu unutmamalılar. Sivrisinekler özellikle mavi renkli elbiselere düşkündürler ve aynı zamanda muz yiyenleri de çok severler. Isırmalar ise genel olarak şafak zamanı olur’’ dedi.

‘’Hastalık iki sene sonra bile çıkabilir’’

Sivrisinekler aracılığı ile bulaşan salgın hastalıkların semptomlarının bir tropikal ülkenin ziyaretinden sonraki iki sene içerisinde de görülebildiğinin altını çizen Malişev, ateşli hastalıklar ile doktora başvurulduğunda bu ziyaretlerin doktorlara mutlaka söylenmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

Rus Profesör, tropikal iklimlerde böcekler aracılığı ile buluşan yaklaşık 100 civarında hastalık olduğunu söylerken, kan emen böceklerin bulaştırdığı virüslerin ayrıca cinsel yollarla da bulaşabileceğini ve virüsü taşıyan bireyin bunun farkında olamayacağını belirtti.

Rus Epidemioloji Araştırma Merkezi de yurt dışından dönen Rus vatandaşlarına cinsel birlikteliklerinde kondom kullanmalarını ve öpüşmekten uzak durmalarını tavsiye etmişti. Son dönemde özellikle Güney Amerika ve Afrika’da görünen ve sivrisineklerden bulaşan hastalıklardan biri olan Zika virüsüne Rusya’da şimdiye dek bir kişide rastlandı. Bilindiği gibi Zika virüsünün henüz etkin olarak kullanılan bir tedavisi mevcut değil.

18.02.2016 – 23:13

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.