Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

‘’Birleşmiş Milletler’den Türkiye’ye Dur ihtarı’’

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye tarafından Suriye’de YPG hedef alınarak gerçekleştirilen top atışlarını değerlendirdi. Değerlendirme neticesinde ise Ankara uluslararası hukuka uymaya davet edildi.

15 üyeden oluşan Konsey’in Şubat ayındaki başkanı olan Venezuela BM Temsilcisi Rafael Dario Ramirez Carreno, Rusya’nın talep etmesi üzerine gerçekleştirilen oturumun ardından açıklamalarda bulundu.

‘’Türkiye hukuka uygun olarak hareket etmeli’’

BM Temsilcisi, Türkiye’nin bombardımanından dolayı Konsey üyelerinin endişeli olduğunu söyleyerek ‘’Bütün Konsey üyeleri Türkiye’den uluslararası  hukuka uygun şekilde hareket etmesi konusunda hem fikir’’ dedi.

Rafael Dario Ramirez Carreno, kendisine yöneltilen ‘’15 üyenin hepsinin bu konu ile ilgili kaygılarını belirtip belirtmediği’’ ile ilgili soruya da ‘’Evet’’ cevabını verdi.

‘’Alınmış bir karar söz konusu değil’’

Türkiye BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik yapılan açıklamayı yorumladı. Çevik, BM Güvenlik Konseyi’nde Türkiye ile ilgili ve Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerle alakalı alınan herhangi bir karar olmadığını söyledi.

Çevik, ‘’Konsey başkanı orada bulunan herkesin farklı farklı ifade ettiği konuları gruplayarak özetlemiş. Ancak Konsey üyelerinin 15’i birlikte Konsey’in pozisyonu budur şekilde kurumsal bir karar almış değil’’ dedi.

Çevik Konsey’in pozisyonunun resmi şekilde aktarılması adına hiçbir karar alınmadığını vurgularken, ‘’15 ülke tarafından konu ile ilgili fikir beyan edilmesi farklı bir şey, Konseyin kurumsal olarak pozisyonu budur demesi farklı bir şey. Onun için ayrıca bir karar gerekiyor. Böyle bir karar alındığına dair bilgi yok. Ayrıca, bu tarz bir kararın alınmadığı ile ilgili Konsey’de bulunan muhataplarımızdan da teyit aldık’’ dedi. 

17.02.2016 - 17:01

Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.