Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya’da Zika virüsü vakası!

Rusya Sağlık Bakanı olan Veronika Skvortsova, Rusya sınırlarında ilk kez Zika vakası ile karşılaşıldığını belirtti.

Veronika Skvortsova,’’Zika vakası, 36 yaşında olan ve Dominik Cumhuriyetinde tatil yapan bir kadının Şubat ayı itibari ile Rusya Federasyonu’na dönmesi ile tespit edildi’’ dedi. Rus Sağlık Bakanı Zika vakası ile ilgili duyuruyu Rusya tarafından geliştirilen Ebola aşısı ile ilgili katıldığı Birleşmiş Milletler brifinginde duyurdu.

Detaylı açıklama ise  ‘’Rospotrebnadzor’’ olarak da isimlendirilen Rusya Tüketici Hakları Koruma ve İnsan Sağlığı Dairesi tarafından yapıldı. Rospotrebnadzor, taşıyıcı bayanın Moskova’ya geri dönüşünde herhangi bir belirti göstermediğini ancak daha sonra hastalandığını belirtti.

‘’Virüsü taşıyan kadın bir Enfeksiyon hastalıkları hastanesinde gözetim altında tutuluyor’’

Daire tarafından yapılan açıklamada, ‘’Şu anda Zika virüsünü taşıyan hasta bir enfeksiyon hastalıkları hastanesinde gözetim altında tutuluyor. Durumu olumlu. Ailesi de gerekli tüm testlerden geçirildi ve herhangi birinde Zika virüsü tespit edilmedi’’ denildi. Kadın ile aynı uçakta yolculuk yapan kişilerin ise risk taşımadıkları belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanı, Zika virüsünün görüldüğü ülkelere giden vatandaşlarına, evlerine dönmeden tıbbi test yapıldığının da altını çizdi. Ayrıca, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ocak ayı içerisinde sağlık uzmanlarına talimat vererek Zika’ya karşı aşı geliştirmelerini istemişti.

‘’Hamilelere ve yeni doğan bebeklere karşı büyük tehdit’’

Zika virüsü ilk olarak Mayıs 2015 tarihinde Brezilya’da görülmesinin ardından büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Virüsün taşıyıcıları ise sivrisinekler. Amerika kıtasına, Afrika’nın batısına ve Güney Asya’ya yayılan virüs 30’dan fazla ülkede görüldü. Dünya Sağlık Örgütü, Şubat ayının başında Zika sebebi ile küresel acil durum ilan etti. Özellikle de gebe bayanları etkileyen bu virüs, yeni doğan bebeklerde sakatlıklara ve beyin hasarına sebep oluyor. 

16.02.2016 - 22.01

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser 


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.