Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

’’Pilot yargılansaydı kriz büyümezdi’’

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz ile ilgili Türkiye’nin Eski Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından değerlendirildi. Günay, RİA Ajansına verdiği demeçte, ‘’Türkiye tarafından angajman kuralları daha önce açıklanmıştı. Söz konusu kurallar 2012 senesinde Suriye tarafından bir Türk uçağının düşürülmesi ile uygulamaya alındı. Bu devletlerin, sınırlarını koruyabilmek adına kullanabilecekleri bir egemenlik hakkıdır. Türkiye’ye göre Rus savaş uçağı sınır ihlalinde bulunduğu için angajman kurallarının gereği olarak düşürüldü. Peki, bu durumda Türkiye nasıl bir tutum izleyebilirdi? Söz konusu kişiyi tutuklayarak yargılar ve şayet suçlu olduğu anlaşılırsa da mahkum edebilirdi. Bu yönde gerçekleştirilecek bir adım, Türkiye ile Rusya arasındaki sorunlu ilişkileri düzeltmek adına yeni bir kapı açılmasını sağlayabilir. Fakat bu olmadı. Pilotu öldüren kişi ortadan kaybolmadığı gibi aksine büyük bir gurur ile basına yaptıklarından bahsetti. Yani hem Rus hem Türk toplumu ile dalga geçti’’ dedi.

Günay ayrıca turizm sektöründe yaşanan sorunların 2014 senesinde Rusya’da yaşanan ekonomik kriz sebebi ile başladığını fakat son olaylarla çok daha büyük bir darbe aldığını vurguladı.

Günay, Rusya ile Türkiye’nin önemli iki partner olduğunu belirterek, ‘’Biz Rusya ile birbirimizden ayrılmalıyız. Türkiye’nin de Rusya açısından önemi olsa da Rusya bizim için ok daha önemli. Yaşanan zıtlaşmanın uzun vadeli olmamasını umut ediyorum. Neticeleri daha da derin hale gelmeden krizin en kısa sürede çözüme kavuşması önemi’’ şeklinde konuştu. 

16.02.2016 - 20.01

Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.