Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Zaharova’nın basın toplantısından önemli başlıklar

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında sorulara yanıt veriyor.

Toplantıdan öne çıkan ilk başlıklar ise şöyle,

Mariya Zaharova, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 11 Şubat tarihinde Münih’te gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısına katılacağını belirtti.

Viyana formatı olarak da bilinen söz konusu görüşmelerin sonuncusu ise New York’ta Aralık 2015 tarihinde yapılmıştı. Bu görüşmelere Suudi Arabistan, ABD, Rusya, İran, Türkiye, Katar, Mısır, Almanya, İngiltere, Fransa ve Lübnan dışişleri bakanları katılıyor.

Ayrıca Zaharova Münih’te yapılacak bu toplantıda Cenevre’de yapılan Suriye görüşmelerinde tarafların ön koşullar öne sürmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu bir daha gündeme getireceklerini belirtti.

‘PYD, Cenevre’nin haricinde tutulmamalı’

Zaharova, PYD’nin Cenevre görüşmelerinin haricinde tutulmaması gerektiğini ve Kürtlerin Suriye’nin geleceği ile ilgili söz sahibi olmasının şartı olduğunu vurguladı.

‘Rusya’nın sivilleri öldürdüğü ile ilgili iddiların dayanağı yok’

Öte yandan Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Rusya tarafından düzenlenen Suriye’deki hava saldırılarının sivillerin ölümüne sebep olduğu yönünde yaptığı açıklamaları ‘sorumsuzluk’ olarak nitelendirdi. Kerry’nin iddialarının dayanaksız olduğuna da vurgu yapan Zaharova, basında bu konu ile ilgili tüm haberlerin oldukça geniş olarak yer almasını ise ‘histeri’ olarak tanımlandırdı.

10.02.2016 - 14.15

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.