Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Lavrov, ‘’Türkiye yönetiminin gerçek dünya ile bağı tamamen koptu’’

Gazetecilerin sorusunu cevaplayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi ve Suriye’de kara operasyonu gerçekleştireceği iddialarına dair değerlendirmeler yaptı.

Sergey Lavrov gazetecilere verdiği demecinde Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesine değinerek, ‘’Bunun kifayetsizlik olduğunu anlamıştık, ancak aklıselimin er ya da geç üstün gelerek Türklerin komşumuz olduğu ve onlara karşı şahsi olarak kötü herhangi bir şey yapmadığımızı, tam tersine Devlet Başkanımız Vladimir Putin’in de belirttiği üzere, pek çok şeye göz yummuş olduğumuzu anlayacaklarını düşündük.’’ dedi.

‘’Ne demişler iyilik yap, denize at’’

Lavrov, kendisine yöneltilen ‘’Olanlara Rusya’nın göz yummasına değer miydi?’’ sorusunu ise ‘’Belki de. Ne demişler iyilik yap deniz at. Bu halde Türkiye yönetiminin gerçek dünya ile bağının tamamı ile koptuğunu söylemek biraz açıklayıcı olabilir’’ dedi.

‘’Türkiye IŞİD ile kaçakçılık rotalarının daralması durumunda ne yapabileceklerini konuşuyor’’

Öte yandan Lavrov Türk yetkililerin IŞİD liderleri ile gizli olarak temas kurduğuna ilişkin bilgilere sahip olduklarının da yeniden altını çizdi. Lavrov, taraflar Rusya’nın hava saldırıları sebebiyle kaçakçılık rotalarının daralması durumunda ne yapabileceklerini görüştüklerini söyledi.

Türkiye’nin Suriye’de kara operasyonu yapıp yapmayacağına dair yöneltilen soru üzerine ise Lavrov, ‘’Buna ihtimal vermiyorum’’ cevabını verdi. Bunun sebeplerinin sorulması üzerine ise Türkiye’nin de katıldığı ABD öncülüğündeki koalisyonun bu tarz ‘’ tam olarak düşünülmemiş planlara’’ izin vermeyeceğini belirtti.

‘’Türkiye, IŞİD’den arındırılan bölgeyi Kürtlerin birleşmemesi adına istiyor’’

Türkiye tarafından Suriye’de ‘IŞİD’den temizlenmiş bölge’’ oluşturmasının hukukun ihlali olacağını ve gerilimi arttıracağını vurgulayan Lavrov, Türkiye’nin bu tarz bir bölge oluşturma isteğinin altında yatan sebebin ise Kürtlerin güçlerini birleştirmesini engellemek olduğunu söyledi. 

10.02.2016 - 13.28

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.