Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya, ‘’Kürtler masaya oturmalı’’

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı olan Bogdanov, PYD Eş Başkanı Müslim ile görüşme yaparak, Kürt temsilcilerin Suriye hükümeti ile yapılan müzakerelere dahil edilmesinin şart olduğunu bir defa daha vurguladı.

Mihail Bogdanov ve PYD Eş Başkanı Salih Müslim, bugün sabah saatlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da yaptıkları görüşmede, Suriye’deki son durumu ve BM himayesinde 25 Şubat tarihinde Cenevre’de devam etmesi beklenen Suriye müzakerelerini değerlendirdi.

Bogdanov, ( BMGK ) BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin olarak 2254 nolu kararı ile kabul edilen yol haritasının yaşama geçirilmesi ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye muhalefetini temsil edebilecek heyetin bir an önce oluşturulması gerektiğini belirterek şunları söyledi; ‘’Bu konu, politik çözüm sürecinin ileri ki dönemlerde sekteye uğramadan sürmesi ve müzakerelere kararlılığın yanı sıra neticeye ulaştıracak bir karakter kazandırma bakımından oldukça önemli’’

Kürtlerin olmaması halinde süreç yarım kalır

Bogdanov daha önce yaptığı bir açıklamada ise, ‘’Kürtlerin katılmadığı ateşkes, terörle mücadele ve insani kriz konularında başarılı bir neticeye ulaşılacağına güvenilmesi zor. Kürtlerin yer almadığı bir siyasi süreç tam anlamı ile eksik olacaktır.’’ demişti.

Riyad tarafından desteklenen Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu ( HCN ) Yüksek Müzakere Komitesi Başkanı Riyad Hicab, 4 Şubat tarihinde Cenevre’den ayrılacaklarını ve insani meselelerin çözümüne yönelik herhangi bir ilerleme görmedikleri sürece de dönmeyeceklerini açıkladı. Daha sonra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Cenevre’de gerçekleştirilen Suriye görüşmelerine 25 Şubat tarihine dek ara verildiğini belirtmişti. 

09.02.2016 - 15.14

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.