Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Merkel ve Davutoğlu’ndan Suriye ile ilgili ortak basın toplantısı

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu açıklama yaparak Suriyeli mülteciler ile alakalı olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak hareket edeceklerini söyledi. Merkel ise ‘’Kanuni temelde göç için gerekli hazırlıklar gerçekleştirilmeli’’ dedi.

İki başbakan Ankara’da Suriye krizini görüştü

Alman Başbakan Angela Merkel ile görüşme yapan Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu , ‘’Kanun dışı sınır geçişleri ile ilgili Avrupalı emniyet güçleri ile Türk emniyet güçleri işbirliği içerisinde olacak. İşbirliği neticesinde bu işi gerçekleştiren çeteler meydana çıkarılacaktır.’’ dedi.  Mülteci sorununu ele aldıklarını belirten Davutoğlu sözlerine, ‘’Suriye konusu ile ilgili hepimizde kaygı uyandıran gelişmeler oluyor. Rusya, Suriye’de sivillerin ölmesine sebep oluyor. Sınırımıza oldukça yakın bölgede 30 bin civarı Suriyeli bulunuyor. Biz 10 önemli konu ile ilgili beraber hareket etme konusunda anlaştık. Saldırılara karşı da diplomatik girişimlerde bulunma kararı aldık. Halep’e yönelik olarak bu gayriinsani saldırılar hızla bitmelidir. İnsan kaçakçılığı insanlık suçudur. Almanya Teknik Yardım Grubu ve AFAD, sınırda bulunan sığınmacılara birlikte yardım edecekler. ‘’ şeklinde devam etti.

‘’Rus saldırılar maruz görülemez’’

Hiç kimse nasılsa Türkiye Suriyeli mültecileri alıyor diye etnik kıyım anlamı taşıyan Rus hava saldırılarını makul göremez ve tolerans gösteremez diyen Davutoğlu, ‘’Kimse nasılsa Türkiye Suriyeli mültecilere kapısını açtı ve tüm yükü üstleniyor diyerek bizden mülteciler konusunu yalnız başımıza üstlenmemizi bekleyemez’’ dedi.

‘’Nato’dan devreye girmesi istenecek’’

Perşembe günü NATO Savunma Bakanı toplantısı olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye’den gelen mültecilerin tüm sonuçları konusunu Almanya ile birlikte NATO’ya gündem maddesi olarak tavsiye edeceklerini ve özellikle de NATO’nun gözetleme, izleme mekanizmalarının sınırda ve Ege denizinde etkin olarak kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceklerini belirtti.

Merkel; ''Binlerce kişi acı içerisinde''

Türkiye ile AB arasında eylem planı konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Merkel, ‘’ Oldukça başarılı bir konferans oldu.  Binlerce insan acılar içerisinde. BM bildirgesi Rusya tarafından da kabul edilmiştir. İnsanı yardım ile ilgili doğrudan yardım yapma konusunda mutabakat sağlanmıştır.’’ dedi.

‘’Suriye ile Türkiye arasındaki olaylara baktığımızda insanların oldukça zor durumda olduklarını görüyoruz.  Yeni kamplarda mültecilerin beslenmelerine de yardımcı olunacaktır. Yunanistan ile Türkiye arasında kanun dışı göç yaşanıyor. Eylem planında bu konu da ele alındı. Özellikle kanun dışı sınır geçişleri ile ilgili Avrupalı emniyet güçleri ile Türk emniyet güçleri birlikte çalışacak. Bu işi yapan çeteleri ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. ‘’ diyen Merkel Ankara’daki ziyaretlerine daha önce de olduğu gibi ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret ederek başladı.

08.02.2016 - 19.58

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.