Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rus Diplomat: Türkiye’de Medya Baskı Altında

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı İnsan Hakları, Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü Komiseri Konstantin Dolgo Türkiye’de medyanın baskı altında olduğunu iddia etti. Rus diplomat TASS ajansına konuşarak Türkiye’de medyanın otorite tarafından baskı altına alındığını belirterek:’ İnsan haklarını savunan kuruluşlar insan hakları ihlallerini not ediyorlar. İnsan hakları kuruluşları özellikle insanların Cumhurbaşkanını ve hükümeti eleştirdikleri için tutuklanmalarından dolayı endişeliler’ dedi.

32 GAZETECİ HALEN CEZAEVİNDE

İnsan Hakları Komiseri Konstantin Dolgo ana muhalefet partisi CHP’nin raporuna dayandırdığı ifadelerine göre: Ana muhalefet partisi CHP’nin raporlarına göre 2015 yılında 7 farklı medya kuruluşuna hükümet tarafından soruşturma başlatıldı. Toplamda 156 gazeteci göz altına alındı ve yüzde 32’si tutuklandı. 774 gazeteci de siyasi sebeplerden dolayı kovuldu. 238 gazeteci içinde hukuki süreç devam ediyor’ dedi.

Türkiye’deki tartışmalı davaların başında Cumhuriyet Gazetesi’nden Erdem Gül ve Can Dündar’ın davaları olduğunu belirten Kostantin Dolgo:’ Türkiye’deki en tartışmalı davalardan birisi Suriye’ye silah sevkiyatını belgeleyen haberden dolayı yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün davası.  Ayrıca İnsan Hakları kuruluşları, hükümetin anında internet sitelerine mahkeme kararı olmadan erişim engeli getirmesinden dolayı endişeliler’ dedi.

Türkiye’de akademisyenlerinde imzaladıkları bildiriden dolayı gözaltına alındığını ifade eden Rus Diplomat:’ Türkiye’de bu gözaltılar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akademisyenleri terörist olarak nitelemesinden sonra başladı. Hükümeti eleştirmeye kalkan herkesi bir baskı altına alıyorlar’ dedi.

07.02.2016 – 11:36


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.