Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Türk Hükümeti’nden Rusya’nın İddialarına Yalanlama

Reuters’a açıklamalarda bulunan Türk Hükümetinden bir yetkili Rusya’nın iddialarını yalanladı. Rusya Savunma Bakanlığı Türkiye’nin Suriye’ye kara operasyonunda bulunabileceğini belirtmişti. Türk hükümetinden üst düzey bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamalarda’ Türkiye koalisyonun bir parçası ve bu yüzden tek başına hareket etmeyecek’ dedi.

Son dönemde Rusya’nın bilinçli olarak bu şekilde açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Türk Hükümetinin yetkilisi:’ Rusya sorunun aşılması için yapıcı olmaya çalışması gerekirken propagadandaya yönelik hareketlerde bulunuyor. Türkiye Suriye’deki sorunun çözülmesi için masadaki görüşmelerden yana’ dedi.

Türkiye’nin 24 Kasım’da bir Rus uçağını düşürmesi iki ülke arasında ciddi bir krize neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde de Dış İşleri Bakanlığı yine bir Rus uçağının Türkiye sınırını ihlal ettiğini duyurmuştu. Rusya ise bu iddiaları reddetmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının barış sürecinden ziyade Beşar Esad’ı güçlendirmeye yaradığını belirtti. ABD sözcü yaptığı açıklamada:’ Rusya’nın operasyonlarının sadece IŞİD’e odaklanmasını görmek istiyoruz. Ama Rusya tüm muhalif gruplara odaklanıyor’dedi. John Kirby ayrıca Rusya’nın Türkiye’nin  kara operasyonu hazırlığında bulunduğuna ilişkin iddialara ise yanıt vermedi.

Türkiye’nin IŞİD’e karşı yürütülen mücadelenin aktif bir üyesi olduğunu belirten John Kirby:’ Suriye’de olan savaşta Türkiye IŞİD’e karşı olan mücadelede bir taraf. Türklerin katkısı büyük ve güçlü oluyor. Suriye’de iç savaşın bitmesi için askeri bir müdahaleye gerek olmadığına olan inancımız sürüyor’ dedi.

05.02.2016 – 19:54

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.