Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya: Türkiye ABD İle Olan Anlaşmaya Uymadı

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov Türk hava kuvvetlerinin Rus uçağının düşürülmesinden önce de ABD İle imzalanan ve Suriye’de uçakların karşı karşıya gelmesini önleyen anlaşmaya uymadığını iddia etti. Rusya ve ABD Ekim 2015 Suriye’de hava sahasında uçakların karşı karşıya gelmemesini sağlamak için uçuş güvenliği anlaşması imzalamıştı. Türkiye’de Irak ve Suriye’ye operasyonlar düzenleyen ABD öncülüğünde kurulan koalisyonun önemli bir parçası.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov ABD’nin uçuş güvenliğini sağlamak için imzalanan anlaşmayı koalisyon ülkelerine anlatma yükümlülüğü olduğunu belirterek:’ Amerikalılar bu anlaşmanın içeriğini koalisyon ülkelerine anlatmak ile yükümlüydü. Aynı şekilde Türkiye’de düzenlediği hava operasyonlarında bu anlaşmaya uymak zorunda. Biz bunun güvencesini Amerika Birleşik Devletleri’nden almıştık’ dedi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov Türkiye’nin bu anlaşmaya uymadığını iddia ederek:’ Koalisyon güçlerinin bir üyesi olan Türkiye kırmızı hattı tek taraflı olarak bloke etti. Acil çağrılarımıza da yanıt vermedi. Bu anlaşmaya bağlı olduklarını ret etti ve sonuçta 2015 Kasım ayında uçağımızı düşürdüler. Bir askerimizde öldü’ dedi.

Türkiye’nin eylemlerine karşı Suriye’ye hava savunma sistemleri yerleştirdiklerini ifade eden Anatoliy Antonov:’ Hava savunma sistemlerimiz Rus uçaklarının güvenliğine tehdit oluşturan unsurları anında tespit ediyor’ dedi. NATO’nun askeri varlığını Doğu Avrupa genişlettiği bir süreçte silahlanmanın kontrol altına alınmasının bir önemi olmadığını belirten Rusya Savunma Bakan Yardımcısı:’ Konvansiyonel silahların kontrol altına alınmasını şuanda yararsız görüyoruz’ dedi.

05.02.2016 – 18:19

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.