İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Fitch Ratings Rusya Ekonomisine Sıcak Bakmıyor

Fitch Ratings isimli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Rusya ekonomisinin 2016 yılındaki seyrine dair tahminlerini kötüleştirdi.

Fitch Rating raporuna göre; Rusya ekonomisi 2016 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla başlığındaki tahminler geriledi ve %0.5 büyüme yerine, %1 daralma beklediğini belirtti. 2016 yılı için yapılan ekonomi tahminlerinde, petrol fiyatlarının düşük olmasının, bu kötü öngörüde etkin olduğunun altı çizilerek; “eğer ki 2016 senesinde petrol fiyatları yükselişe geçmezse, sektördeki verginin yükselişe geçme ihtimali de kuvvetlenecektir.” denildi. Bu sektördeki sermaye harcamalarının çok daha az olacağını düşündüklerini vurguladılar.

Ayrıca raporlarında şunları belirttiler: Rusya yönetimi kendi politikalarının sınırlarını korumaya devam ediyor. Bu yüzden yaşanan petrol şoku, Rusya'nın egemen ödemeler dengesine olan etkisini hafife çekiyor. Lakin Rusya'nın kredi politikalarının daha da sert olması, bizim daha önceki değerlendirmelerimiz ile kıyaslandığında, büyümeyi sınırlandıran bir hal olarak görmekteyiz. Fitch Ratings olarak; Rusya ekonomisinin 2016 senesinde de daralacağını tahmin ediyoruz.

Rusya hükümeti, bakanlıklarına bütçe harcamalarını 700 milyon ruble (yaklaşık 9 milyar dolar) civarında azaltmaya gitmelerini istedi. Ayrıca Rus hükümeti bu yıl için bütçesinden petrolün fiyatının 50 dolar yerine 40 dolar olarak belirledi. Gayri safi yurt içi hasılasının %0.9’unu oluşturması öngörülüyor. Fitch Ratings ekonomi uzmanlarına göre, Rus hükümetinin bütçe politikalarının sertleştirilmesi, zaten düşük olan petrol fiyatı ve ruble devalüasyonu ile zayıflayan ekonomisine daha da zarar vereceğini düşünüyor.

05.02.2016 – 17:35

Haber: Okan Uğurlu


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.