Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rus Uzmanlar: Türkiye Rusya’dan Buğday Almayı Durduramaz

Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Türkiye’nin Rusya’dan buğday ithalatını durdurabileceğini ifade ederek:’1 Ocak tarihiyle Rusya Türkiye’den bazı sebze ve meyvelerin alımlarını durdurmuştu. Rusya Türkiye’den toplam olarak 750 milyon dolarlık sebze ve meyve ithalat ediyor. Oysa biz Rusya’dan 1 milyar dolarlık buğday ihracatı yapıyoruz. Biz Rusya’dan bu ihracatı kesersek Rus çiftçisi zarar görür. Sınırımızı Rus çiftçileri ihlal etmedi ki’ demişti. Bakan Faruk Çelik’in bu sözlerine Rus uzmanlardan yanıt geldi.

Rus uzmanlar Bakan Faruk Çelik’e yanıt vererek Türkiye’nin Rusya’dan buğday ithalatını kesemeyeceğini ifade ettiler. Türkiye’nin başka alternatifi olmadığını belirten Rus uzmanlar Rus buğdayının Türk değirmencilerinin istediği kalitede olduğunu belirttiler. Ayrıca konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Rusya Hükümeti Analiz Merkezi uzmanlarından Yelena Razumova:’ Kalite açısından Rus buğdayı Türk değirmenciler için birinci sınıf. Rusya buğdayına Türkiye’nin alternatif bulması çok zor’ dedi. Rusya Tarım Bakanlığı da Türkiye’ye buğday ihracatını kısıtlamayacaklarını açıklamıştı. Türkiye’nin kullandığı unun ise yüzde 85’ini Rusya üretiyor. Bu yüzden Ankara’nın Rusya’dan buğday almayı kesmesinin zor olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Rusya’da Türk kahvesinin isminin değiştirilip Rus kahvesi olarak kullanıldığı iddialarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Faruk Çelik:’ Bizim kahvemizin özelliklerini değiştiremezler. Kahvenin kırk yıllık hatırı var. İki ülke arasındaki dostluğa umarım kahve vesile olur’ dedi.

05.02.2016 – 01:05

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.