Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Lavrov’a Türkiye’den yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı olan Sergey Lavrov, açıklamada bulunarak Türkiye’ye yönelik olarak sert suçlamalarını tekrarladı. İtalyan basınına açıklama yapan Lavrov, Türkiye’nin, toprakları üzerinden Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya giderek radikal örgütlere dahil olan kişileri, bazı nadir istisnaların haricinde Rusya’ya iade etmeyi kabul etmeğini iddia etti. Lavrov’un açıklamalarına Türkiye’den cevap gecikmedi.

Sergey Lavrov basın açıklamasında Türkiye’yi hedef göstererek, Ankara yönetiminin teröre karşı olarak mücadele göstermede isteksiz olduğunu sık sık terkrarladıklarını belirtti. Kasım 2015 tarihinde Türkiye tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesine de değinine Lavrov, ‘’Rusya olarak Türkiye’nin teröristler ile yaptığı suç ortaklığını asla unutmayacağız. Fakat Suriye’de askerlerimizin ölümünden direkt olarak sorumlu olan Türkiye’yi yöneten kesim ile Türk halkı arasındaki dostlarımızı bir görmüyoruz’’ dedi.

‘’Bu bizim seçimimiz değil’’

Lavrov, Türkiye’nin eylemlerinin ‘’Rusya’ya yönelik olarak daha önce eşi görülmemiş bir meydan okuma’’ olduğunu belirterek, bunun ikili ilişkileri etkilememesinin olanaksız olduğunun altını çizdi. Bakan, ‘’İki ülke arasında son senelerde büyük bir emek harcanarak kurulan işbirliği birçok alanda askıya alınıyor ve bu bizim seçimimiz değil’’ dedi.

Rusya tarafından Ankara’nın terör tehdidinin artış gösterdiği ve Türkiye’nin teröre karşı işbirliği konusunda yeterli çaba göstermediği konusunda defalarca uyarıldığını belirten bakan, Türkiye’nin, kendi toprakları aracılığı ile Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya geçerek terör gruplarına katılan Rusya vatandaşlarını yakalayarak Rusya’ya geri vermeyi reddettiğini savundu.

Diğer taraftan Lavrov, terör ile mücadele ve Suriye’deki savaşın sonlandırılmasının Rusya için bir ‘’prensip meselesi’’ olduğunu da sözlerine ekleyerek, ‘’Bu sebeple Türk hava kuvvetlerinin Rus bombardıman uçağına saldırıda bulunması bizim yaklaşımlarımızı değiştirmez. Türkiye’nin provakasyonu altında bu tarz bir amaç vardıysa da tamamen yanlış hesap yaptılar demektir’’ dedi.

‘’Türkiye özür için hiçbir adım atmadı’’

‘’Türkiye liderliği tarafından halen yapılanlardan dolayı ne bir özür dilendi, ne tazminat ödemeye hazır oldukları belirtildi ne de suçluların gerekli şekilde cezalandırılmayı planlandığı belli edildi. Bunun tam tersine Ankara, ihlal edildiğini iddia ettikleri egemenliklerini koruduklarını ve haklı olduklarını savunuyor’’ diyen Lavrov, Türk politikacıların ‘’belli belirsiz bir şekilde dile getirdikleri üzüntülerinin’’ kendi ciddiyet seviyelerine göre yetersiz olduğunu belirtti.

''Ankara’dan yanıt geldi''

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Tanju Bilgiç, Lavrov tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesi ile alakalı olarak belge sunmadığına yönelik suçlamalar ile alakalı açıklama yaptı.

Ankara’nın resmi yanıtı ise şöyle:

'‘Lavrov tarafından yapılan açıklamalar, Rusya Federasyonu’nun Türk hava sahasını ihlal etmesi ile meydana gelen sorunun çarpıtılmasının amaçlandığını göstermektedir. Mesele yalnızca Rusya Federasyonu uçaklarınca Türk hava sahasının ihlal edilmesinden ibaret. Bunun Koalisyon tarafından Suriye’de gerçekleştirilen harekat ile herhangi bir alakası yok. Aslında Rusya, 24 Kasım’da Türk hava sahasını ihlal etmesi sebebiyle düşürülen savaş uçağı olayından bu yana tüm dünya tarafından bilinen gerçekleri inkar eden ve çelişkili bir tutum içindedir. Nitekim, hava sahası ihlali olmadığı iddiasında bulunan Rusya, bunu kanıtlayamamış ve düşürülen uçağın kara kutusunun hasar gördüğü bahanesine sığınmıştır. Rusya 29 Ocak tarihindeki son ihlalinin ardından da aynı taktiği izliyor. Lavrov’un açıklamalarındaki, Türkiye’nin bilgi paylaşımında bulunmadığı iddiası ise tamamen gerçek dışıdır. Hava sahamızın ihlal edilmesinin ardından Rusya Ankara’daki Askeri Ataşesi askeri makamlarımızca çağrılmış ve ihlal konusunda gerekli bilgiler verilerek uyarı ve ikazlarda bulunulmuştur.

Hava sahamızın ihlal edilmesine karşı olarak tepki göstermek, mukabelede bulunmak ve tedbir almak uluslararası hukuktan kaynaklanan yetkimizdir. Türk hava sahasının ihlal edilmesinin sürdürülmesinin somut neticelere yol açacağına ve bunun tüm sorumluluğunun da Rusya Federasayonu’na ait olacağına yönelik uyarılarımız Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne sarahaten belirtilmiştir.

Her şartta biz, 24 Kasım tarihinden bu yana Moskova tarafından ülkemize yönelik olarak sürdürülen karalama kampanyasına ve provokasyonlarına rağmen, meselenin başından bu tarafa sergilediğimiz serinkanlı duruşu bugün de koruyoruz. Bu sebeple de mevcut gerginliğin diyalog kanalı ile çözümlenmesi çağrımızı bir kez daha tekrarlıyoruz.’’

 

04.02.2016 – 13.42

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser

 


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.