Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Türkiye, gözlem uçuşuna izin vermedi

Rusya, 1 – 5 Şubat tarihlerinde Türkiye üzerinde Rus uçaklarının gözlem uçuşu gerçekleştirmesine Ankara tarafından izin verilmediği iddiasında bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede Türkiye’nin bu tutumunun Açık Hava Sahası Anlaşmasının ‘’açık olarak ihlal edildiğini’’ gösterdiğini belirtti.

İnterfax ajansına açıklamalarda bulunan Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Ulusal Nükleer Risk Azalma Merkezi Başkanı Sergey Rijkov, NATO uçaklarının olmadığı alanlarda ve Suriye sınırlarında gözlem uçuşu yapılmasına izin vermemesinin anlaşmanın açık olarak ihlal edilmesi anlamını taşıdığını belirtti.

‘’Uyarısız ve cevapsız bırakılmayacak’’

Rus yetkili ayrıca Türkiye tarafından anlaşmanın ihlal edilmesinin ‘’uyarısız ve cevapsız’’ bırakılmayacağını da belirterek ‘’Türkiye’nin yapıcılıktan uzak adımlarının ve anlaşmayı ihlal etmesinin, anlaşmanın taraflarından biri tarafından  tehlikeli  bir kontrolsüz askeri eylem örneği oluşturduğunu’’ söyledi. 

Rus An-30B uçağının ‘Açık Hava Sahası Anlaşması’ dahilinde 1 – 5 Şubat tarihlerinde Türkiye üzerinde gözlem uçuşu gerçekleştirmesi bekleniyordu. Daha önce taraflar tarafından mutabık kalınan rota doğrultusunda uçak Eskişehir’den kalkarak uçuşunu gerçekleştirecek ve uçakta bulunan Türk yetkililer ise uçuş esnasında kullanılan aletleri ve uçuş düzenini denetleyecekti. Uçağın uçuş rotasının bin 900 kilometre olacağı belirtilmişti.

1992 senesinde imzalanmış olan Açık Hava Sahası Anlaşması, 34 ülkenin birbirlerinin hava sahalarında gözlem uçuşu gerçekleştirmelerine imkan sağlıyor. Rusya söz konusu uygulamaya ise 26 Mayıs 2001 tarihinde dahil olmuştu.

04.02.2016 - 11.23

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser

 

 

 


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.