Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya ile Türkiye arasındaki Tarım Ticaretinde Büyük Düşüş

2015 yılında Rusya’nın Türkiye’ye yapmış olduğu ithalat düştü. Rusya’nın Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Rusya Türkiye’ye 3 milyon 122 bin ton buğday ithal etti. 2014 yılına göre Rusya’nın Türkiye’ye olan buğday ithalatı yüzde 30 oranında düştü. 2014 yılında Rusya Türkiye’ye 4 milyon 412.2 bin ton buğday göndermişti.

2015 yılında gerçekleşen Türkiye ve Rusya arasındaki buğday ticaret hacmi ise 568 milyon dolar oldu. 2014 yılında ise bu Türkiye ile Rusya arasında buğday ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar 48 bin dolardı. Rusya Tarım Bakanlığı’na ait olan TASS ajansı tarafından açıklanan verilere göre Rusya’nın Türkiye’ye olan toplam tarım ürünleri ithalatı 1.8 milyar dolara ulaştı. 2014 yılında bu rakam 2.4 milyar dolardı.

Rusya’nın ithal ettiği tarım ürünlerinin en büyük alıcısı ise Mısır oldu. Türkiye ise ikinci sırada yer aldı.  Üçüncü sırada ise üzerindeki yaptırımların kalktığı İran oldu. 24 Kasım’da Türkiye tarafından Rus uçağının düşürülmesinin ardından ilişkiler gerilmişti. Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya bazı sebze ve meyvelerin Türkiye’den ihracatını yasaklamıştı.  Sebze ve meyve ticaretinin yaptırımlar kapsamında olması iki ülke arasındaki ticaret hacmini azalttı. Bu yüzden 2016 yılında Türkiye ile Rusya  arasındaki tarım ticaret hacminin daha da düşmesi bekleniyor. Aynı şekilde Türkiye’ye her yıl 5 milyon civarında Rus turist geliyordu. Bu sene gelen Rus turist sayısında da büyük düşüşler bekleniyor.

03.02.2016 – 15:17

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.