Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya’da Krizden Dolayı Bilgi Teknolojilerine Olan Yatırımı Azaltıyor

Rusya’dan yaşanan ekonomik krizden dolayı büyük yankı getiren projelerin bazılarının iptal edilebileceği iddia edildi. Rusya’da bütçeden büyük miktarda pay ayrılan inovasyon projelerinin bitirilmesi gündeme geldi. Rusya’nın silikon vadiler olarak bilinen Rosnano ve Skolkov projelerinin etkinliklerini yitirdikleri gerekçesiyle iptal edilmeleri gündemde.

Rusya’da Vladimir Putin’in imzaladığı yeni kararnameye göre yenilik ve bilgi projeleriyle ilgili çalışmalar artık Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç’in kontrolünde kurulacak olan bir ofis üzerinden yürütülecek. Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç konuyla ilgili olarak bir toplantı düzenleyerek bilgi teknolojileri çalışmaları yürüten Rosnano, Skolkovo, VEB İnovatsii ve Fond Bortnika gibi firmalarla ilgili yeni kararların alınacağını açıkladı. Dvorkoviç ‘Bu firmaların faaliyetlerine devam edip etmeyeceğiyle ilgili olarak artık yeni kararların alınması gerekiyor’ dedi. Rusya’nın ünlü gazetesi Kommersant’da son kararın Kremlin bünyesindeki ekonomik ve yenilikçi kalkınma konseyi tarafından verileceğini yazdı. Rosnano bünyesindeki 15 milyar dolarlık akümülatör fabrikası geçtiğimiz günlerde iflas etmişti.

Öte yandan Rusya’da ekonomik kriz yüzünden halkın bir bölümü tüketimi azaltarak tasarrufa başladı. Rossiskaya Gazetesi Merkez Bankası’nın verilerine göre yayınladığı haberinde Rusya’da 2015 yılında bankalarda biriken mevduatın yüzde 25 oranında arttığını söyledi. Rusya’da istatistiklere göre halkın reel gelirleri de yüzde 9 düzeyinde azaldı. Gelirlerin azalmasından dolayı halk birikime doğru yönelmeye başladı. Aynı zamanda Rus halkı birikimlerinin yüzde 30’unu da yastık altında tutmayı tercih ediyor.

30.01.2016 – 12:26

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.