Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya’dan Doğal Gaz Alanında Yeni Yaptırımlar

Rusya’nın dev şirketi olan Gazprom’un Türk özel sektör ithalatçılara uyguladığı yüzde 10.25’lik özel indirimi kaldıracağı iddia edildi. Bu iddia Ankara kulislerinde geniş yankı buldu. Şirketin ayrıca gaz kontaklarındaki ortaklık yapılarını değiştireceği konuşulmaya başlandı.

24 Kasım tarihinde Rus uçağının düşürülmesinden sonra başlayan krizden dolayı Türk akımı doğal gaz projesini rafa kaldıran Rusya’nın doğal gaz alanında yeni yaptırımlara başvuracağı konuşuluyor. Gazprom’un özel sektör kontrolünde bulunan gaz ithalat kontratlarında bazı değişikliklere gitmek istediği ifade edildi. İddialara göre Gazprom bazı özel şirketlerin ithalat kontratlarındaki ortaklıklarına son vermek istiyor. Gazprom özel sektör gaz ithalatçılarına 1 Ocak 2015 tarihinden sonra yüzde 10.25 dolayında indirim yapmıştı. Gazprom’un bu indirimi krizden sonra sürdürmeyi düşünmediğini bazı şirketlere bildirmeye başladı. Şirket yetkililerinden bazıları kendilerine Gazprom’dan bildirim yapıldığını söylediler.  Şirketlerde müşterilerine bu durumu iletmeye başladılar.

Sektör kaynakları da bu kararın Gazprom tarafından alınmasında en çok etki yaratan faktörün uçak krizi olduğunu belirttiler. Petrol fiyatlarının düşmesine bağlı olarak gaz fiyatlarının düşmesi Gazprom’un bu kararı almasında etkili oldu. Bu kararın özel sektörü olumsuz etkileyeceği ifade edilirken, direk olarak tüketicileri etkilemeyeceği belirtildi.

Öte yandan dibe vuran petrol fiyatları yüzünden petrol ithalatçısı bazı ülkeler İMF’nin kapısını çalmaya başladı. Petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı bütçelerinde açıklar veren Azerbaycan İMF’den fon istedi. Azerbaycan’ın para birimi olan manat petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı yüzde 35 değer kaybetti.

30.01.2016 – 01:52

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.