Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rus Ayakkabı Firmaları Türkiye’den Ayrılıyor

Türkiye ile Rusya arasındaki kriz ayakkabıcılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Rus ayakkabı firmaları Türkiye pazarından çekilmeye başladı. Rusya’nın yaptırımları ayakkabıcılık sektörünü kapsamamasına rağmen Rus firmaları başka pazarlara yönelmeye başladı.

Rusya Ulusal Ayakkabı Birliği Başkanı Nadejda Demidova Rus şirketlerinin Türkiye pazarından ayrılmaya başladığını ifade ederek:’ Rusya’nın yaptırımları ayakkabıcılık sektörünü kapsamıyor fakat Rus şirketleri Türkiye’den ayrılarak Çin, Romanya ve Brezilya gibi pazarlara yönelmeye başladı. Rus ayakkabı üreticileri geçen yıl toplam işlem hacimlerinin yüzde 10’unu Türkiye’den gerçekleştiriyorlardı. Zenden, Tervolina, Unichel ve Ekonika gibi tanınmış firmalar artık Türkiye ile iş yapmayı bıraktılar.’ dedi.

Rusya Ulusal Ayakkabı Birliği başkanı Nadejda Demidova Türkiye’den sipariş edilen hazır ayakkabıların  ve derilerin gümrüklerde bekletildiğini ifade etti. Türk ve Rus gümrüklerinde bekletilen malların çözümü ise uzun zaman alıyor. Demidova, bu yüzden Rus ayakkabı firmalarının başka pazarlara yönelmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Zenden ayakkabı mağazaları zinciri sahibi Andrey Pavlov Türk ürünleriyle ilgili sorunların geçen yılın başında başladığını ifade ederek:’ Türkiye’den sipariş ettiğimiz ve ücretini ödediğimiz ayakkabıların bazılarını hala alamadık. Türkiye ile yolları ayırmak istiyoruz. Bu yüzden Çin ve Brezilya gibi yeni pazarlara yöneliyoruz’ dedi.

Diğer bir Rus şirketi olan Trevolina da benzer şikayetlerden dolayı Türkiye’den ayrılmak istiyor. Firmanın satış müdürü Mariya Şarova, krizin sona ermesi durumda ise Türkiye ile çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

28.01.2016 – 19:13

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.