Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Rusya’daki Ekonomik Kriz Yabancı Yatırımcılarıda Vurdu

Rusya’da yaşanan ekonomik kriz yabancı yatırımcıları da olumsuz etkiledi. Dünyaca ünlü şirketler Rusya’daki yatırımlarını birer birer sonlandırıyor. Kommersant gazetesinin haberine göre 60’a yakın dünyaca ünlü şirket Rusya’daki yatırımlarına son verdi.

2008 ile 2009 yılları arasında yaşanan krize göre Rusya’dan ayrılan yabancı şirket sayısı 1, 5 kat oranında arttı. Onlarca şirketinde Rusya’yı terk etmek için hazırlıklar yaptığı belirtildi. İngiliz danışmanlık şirketi Global Counsel’a göre aralarında BP, Royal Dutch Shell, Deutsche Bank, Siemens, Lafarge gibi dünyaca ünlü şirketlerde Rusya’dan ayrılmak için planlar yapıyor. Bu şirketlerin Rusya pazarındaki durumlarını gözden geçirdikleri belirtildi. Yaşanan krizden dolayı Rusya’yı terk eden şirketlerin daha çok finans ve enerji sektörlerinde faaliyet gösterdikleri açıklandı.

Bu şirketlerden Raiffeisenbank, Rusya’nın uzak bölgelerindeki faaliyetlerini sonlandırdı. Ayrıca dünyaca ünlü banka Rusya’da konut kredisi verme işlemlerini de durdurdu. Amerika Birleşik Devletlerine ait olan ConocoPhillips 25 yıl sonra Rusya’yı terk etti.

Hazır giyim sektöründeki birçok firmada Rusya pazarından ayrıldı. Lüks ürün satan firmaların krizden etkilenmediği görülürken daha çok orta gelir gruplarına hitap eden markaların Rusya’dan ayrıldığı gözlemlendi. Moskova’nın en eski mağaza zincirlerinden olan Finlandiyalı Stockmann, mağazalarını satacağını açıkladı. Microsoft’da Moskova yakınlarında bulunan Skype ofisindeki programcılarını Prag’a ve diğer şehirlere göndermişti. Elektronik eşya sektörünün devi Toshiba’da Rusya’da  Samsung ve LG ile rekabet edemeyerek Rusya pazarından çıkmıştı.

27.01.2016 – 23:31

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.