Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

İşte Rusya’nın Türkiye’ye Olan Yaptırımlarının Faturası

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) 24 Kasım’da düşürülen Rus uçağı sonrasında başlayan yaptırımların faturasının 11 milyar dolardan daha fazla olabileceğini ifade etti.  Düşürülen uçaktan sonra başlayan kriz iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri durma noktasına getirdi. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı durma noktasına gelen ekonomik ilişkilere dair detaylı bir rapor yayınladı.

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafından hazırlanan raporda ikili ilişkilere bakıldığında Türkiye aleyhine dış ticaret açığı bulunduğu belirtilerek: ‘Rusya AB ve ABD yaptırımlarına rağmen dış ticaretinde 211 milyar dolar fazla verdi. Türkiye ise dış ticaretinde 84 milyar dolar açık verdi. Gerilen ilişkiler sonucunda Türkiye aleyhine 20 milyar doları bulan bir açık bulunmaktadır. Türkiye’nin Rusya’ya olan ihracatı Rusya’nın toplam ithalatının yüzde 2’sine denk gelirken, Rusya’nın Türkiye’ye olan ihracatı Türkiye’nin toplam ithalatının yüzde 10’una denk gelmektedir’ ‘ denildi

Yaş sebze ve meyve ihracatındaki kayıpların ise yüksek meblağlarda olacağı belirtilen rapora göre’ Türkiye 46 milyon ton olan sebze ve meyve üretiminin sadece 3,4 milyon tonunu ihraç ediyor. Rusya’nın ambargosu yüzünden Türkiye ihraç ettiği ürünler için önemli bir pazarı kaybetti’ denildi.

Turizmde de 2,3 milyar dolarlık bir kaybın olabileceğinin açıklandığı raporda’ Rusya ve Bağımsız Devletler Topluğuna ait 9 milyon turist Türkiye’ye her yıl düzenli olarak ziyaret ediyor. Türkiye’ye gelen toplam turist sayısının dörtte biri bu ülkelerden geliyor. Turizm gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşanacak’ denildi.

25.01.2016 – 23:57

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.