Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

İran Türk Ürünlerinin Rusya’ya İhracatını Yasakladı

İran nükleer enerji alanında yaptığı çalışmalarla uluslararası kuruluşlardan tam not alınca üzerindeki yaptırımlardan kurtuldu. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımların kalkması sonucunda İran dış ticarette atağa geçti. İran Süt Ürünleri Endüstrileri Birliği Başkanı Reza Bakeri bu yıl Rusya’ya 800 milyon değerinde süt ihraç edeceklerini açıkladı.

Mehr haber ajansına konuşan İran Süt Ürünleri Endüstrileri Birliği Başkanı Reza Bakeri’ İran’ın Rusya’ya 500 ile 800 milyon değerinde süt ihraç etmek gibi bir planı var’ dedi. Rusya’nın resmi tarım kuruluşu Rosselkhoznadzor’da gerekli incelemelerin yapılmasından sonra İran’a süt ihracı izni vermişti. 6 İranlı firma artık Rusya’ya süt satabilecek. Türkiye sınırını geçen Rus Su-24 savaş uçağının düşürülmesinden sonra Türk ürünlerine uygulanan ambargodan dolayı Rusya İran’dan ürün almaya başladı.

İran Ticaret Geliştirme Teşkilatı’da (TPOI)  Türk ürünlerini alan İran firmalarının bu ürünleri Rusya’ya ihraç etmelerini yasakladı. İran geçtiğimiz günlerde İran menşeli gibi gösterilerek Rusya’ya satılan Türk ürünlerine izin vermeyeceğini Moskova’ya yazılı olarak bildirmişti. İran Ticaret Geliştirme Teşkilatı’da bu konuda yeni yasaklar getirdi.

İranlı IRNA ajansına konuşan İran Ticaret Geliştirme Teşkilatı Başkan Yardımcısı Muhammed Reza Movadvadi, Ticaret Bakanlığının kararı üzerine Türk ürünlerinin Rusya’ya satılmasının yasaklandığını açıkladı. Movadvadi ayrıca İranlı tüccarların Rusya’ya olan ticaretlerinde Rusya ile İran arasındaki dostane ilişkileri göz önüne almaları gerektiğini vurguladı.

25.01.2016 – 22:34

Haber: Ulaş Üstündağ


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.