Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

’’Türk balıkçılarla çalışmaya devam edeceğiz’’

Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesi ile Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra Rusya’nın Türkiye’ye karşı olarak uyguladığı ekonomik yaptırımlara katılacağını bildiren Abhazya Cumhuriyeti’nde bulunan balıkçılık tesisleri, Türk balıkçılar ile çalışmaya devam edecek.

24 Kasım tarihinde Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesi sebebiyle iki ülke arasında ilişkilerin gerilmesi ile, Rusya’nın balıkçılık ajansı olan Ronsolovsto’nun yetkilileri, Abhazya kıyılarında Rus balıkçı gemilerinin avlanabileceklerini ve Türk balıkçıların yerini alabileceklerini belirtmişti.

Bu gelişmenin ardından ise Abhazya Cumhuriyeti yetkilileri Türk balıkçı gemilerinin avlanmasına yasak getirmeyi gündeme getirmişti.

‘’Balık tesislerinin kapasiteleri yüksek’’

Fakat Abhazya Ekoloji Komitesi Başkanı olan Saveliy Çitana söz konusu plandan vazgeçtiklerini açıkladı. Çitana söz konusu kararının sebebinin ise, Rus balıkçıların bir günde sadece 500 ton ile 600 ton arası hamsi balığı avlama kapasitesine sahipken, Abhazya’da bulunan balık üretim tesislerinin günde ortalama 3 bin ton balık işleyebilmeleri olduğunu belirtti. 

‘’Türk balıkçılara yasak getirmek bütçeye zarar verir’’

Gazetecilere açıklama yapan Çitana, ‘’Bizim Türk balıkçı gemilerine yasak getirmemiz balıkçılık sektörümüzün ciddi zarar görmesine sebep olacaktı. Zira balıkçılık sektörünün geçen sene Abhazya bütçesine katkıları 200 milyon ruble oldu'' ifadelerini kullandı. 

Abhazya Cumhuriyeti Başbakanı Artur Mikvabiya, 12 Ocak’da Türkiye'ye karşı yaptırımların bulunduğu bir kararnameye imza atmıştı. İmzalanan kararname kapsamında Abhazya Ekonomi ve Tarım Bakanlıkları’nın yanı sıra Devlet Gümrük Komitesi’nin de ‘’Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere karşı kısıtlayıcı önlemler konusunda 20 Ocak’a dek tekliflerini sunmaları’’ isteniyordu. Kararname aynı zamanda Türk kar amacı olmayan kuruluşlara da bazı kısıtlamalar getiriyor. 

18.01.2016 - 22:04

Haber: Nilgün Uzunemin Gülümser


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.