Haberler, Moskova, Rusya, Dış Ticaret, Danışmanlık Moskova web tasarim, yazilim, seo, mailing

Dış Ticaret & Danışmanlık    
İl Seçiniz
ISTANBUL
Find more about Weather in Moskova, RS

Blatter ve Platini 8 yıl ceza aldı

FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu yolsuzluk ve rüşvet kapsamında FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl men cezası verdi.

FIFA Etik Kurulu, Platini ve Blatter'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda 8'er yıl boyunca yer almasına yasak getirdi.

FIFA'dan yapılan açıklamada, soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre Frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmaması gösterildi.

Blatter ayrıca 50 bin İsviçre Frangı (yaklaşık 50 bin Dolar), Platini de 80 bin İsviçre Frangı (80 bin Dolar) para cezasına çarptırıldı.

Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçiminde başkan adayı olamayacak. Blatter ise seçim öncesinde FIFA başkanlığı pozisyonunda olamayacak.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı.

Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. FIFA, yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verdiği futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları geçen ay reddetmişti.

Uefa Çatırdayacak

Bu karara ilişkin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım 2013 yılında vermiş olduğu bir demeçte Uefa'nın usulsüzlüklerine değinerek "Bakın göreceksiniz, yakında Uefa çatırdayacak" demişti. 

"Alınacak karar yeniden yapılandırılacak ya da devam ettirecek. Bugün UEFA, CAS'ta vereceği her karar buraya bağlı kalacak. Yargıtay'ın kararı yol haritasını belirleyecek, gündeme taşıyacağız. Ceza 2 yıl, +1'i yaparsan 5 yıl içerisinde verecekler. Biz 1 sene çektik, Tahkim'den ümitliyiz. Bu, UEFA'nın kendini en zora sokan davasıdır. UEFA çatırdayacak, göreceksiniz. Gazete yalan yazıyor. O yalana inanıp haber yazıyorsunuz. Yalan haber yaptığınız zaman orada önümüze geliyor."

21.12.2015 - 20:15

Haber: Aykut Kaplan


Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Moscowsupplier.com sorumlu tutulamaz.